Z dniem 01.04. 2009 roku wchodzi w życie
ustawa o funduszu sołeckim

16 marca 2009 Prezydent podpisał ustawę o funduszu sołeckim,
umożliwiającą sołectwom ubieganie się o środki z budżetu gminy na inicjatywy lokalne. Oznacza to, że już od tego roku sołectwa będą mogły zadecydować o przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego na niewielkie inicjatywy lokalne we wsi do zrealizowania w 2010 roku. Nie chodzi o większe inwestycje, które nadal pozostają w gestii gminy, takie np. jak drogi czy oświetlenie. Chodzi tu o drobne, ale potrzebne z punktu widzenia mieszkańców sołectwa - inicjatywy lokalne. Mieszkańcy wsi mogą zatem podjąć decyzję o przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego na np. wyposażenie świetlicy wiejskiej, zorganizowanie spotkania integracyjnego mieszkańców, odnowienie wiejskiej kapliczki, czy zabytkowego mostku, zbudowanie placu zabaw we wsi, postawienie ławek i koszy na śmieci w wiosce itd. Te inicjatywy muszą mieścić się w zadaniach statutowych gminy (zadania własne), mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców i być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Środki z funduszu sołeckiego będą mogły być wydawane także na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

To rada gminy będzie co roku decydowała o wyodrębnieniu z budżetu gminy środków na fundusze sołeckie. W tym roku wyjątkowo radni mają czas na podjęcie uchwały o wyodrębnieniu funduszy sołeckich do 30 czerwca, w kolejnych latach - do 31 marca..

Podział środków na fundusze sołeckie ma się odbywać na postawie specjalnego algorytmu, zapisanego w ustawie, a uwzględniającego liczbę mieszkańców sołectwa oraz wskaźnik dochodów bieżących gminy. Gminy, które zdecydują się na wyodrębnienie funduszy sołeckich i przekażą z tego tytułu środki do wsi - otrzymają z budżetu państwa częściowy zwrot wydatków na te cele.

Tymczasem sołectwa będą musiały do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy złożyć do wójta czy burmistrza swojej gminy odpowiedni wniosek – dokument uchwalony przez Zebranie Wiejskie. Uzyskane środki od gminy będą musiały być wydane do końca roku budżetowego.

Ustawa ta już od dawna wzbudza różne emocje. Są jej zwolennicy, którzy dostrzegają w niej rolę aktywizującą mieszkańców wsi i wyraz prawdziwie uczestniczącej demokracji lokalnej. Samodzielny budżet sołectwa i możliwość decydowania o jego wydatkowaniu pozwoli im wziąć sprawy w swoje ręce, szybciej reagować na potrzeby i problemy pojawiające się we wsiach, nie czekając na stanowisko czy decyzje Rady Gminy. Przeciwnicy mówią o rozdrobnieniu samorządowych środków lub np. o problemach z rozliczaniem środków z funduszu.

Oczywiście nie da się wyręczyć chęci działania na rzecz dobra wspólnego żadną ustawą i decyzją administracyjną. Dla wiosek, które mają aktywnych i skorych do wspólnych działań mieszkańców – ustawa ta jest jeszcze jedną, bardzo ważną możliwością zrealizowania wspólnych planów. Tam, gdzie nikomu nie chce się już nic zrobić – fundusz sołecki niewiele pomoże. Nie ma jednak wątpliwości, że ustanowienie funduszu sołeckiego jest szansą dla samych obywateli -mieszkańców najmniejszych jednostek pomocniczych gmin – sołectw, szansą na zrobienie czegoś pożytecznego u siebie i dla dobra wspólnego. Teraz wszystko zależy od tego, jak z tej szansy skorzystają sami mieszkańcy wsi, i jak w tym pomogą im Radni i urzędnicy gmin.

Źródło: www.witrynawiejska.pl


zobacz  
tekst ustawy  dokument pdf


Strona główna