Parafia Aktualności parafialne Remonty kościoła

AKTUALNOŚCI PARAFIALNE


AD 2015

Naszym Babciom i Dziadkom!

Dnia 18 stycznia 2015 roku z okazji Dnia Babci i Dziadka - Koło Gospodyń Wiejskich i Parafialny Zespół Caritas przygotowały spotkanie, którego głównymi gośćmi byli właśnie dziadkowie i babcie z okazji ich święta.

Spotkanie odbyło się w Sali wiejskiej pięknie udekorowanej przy pysznych ciastkach i filiżance kawy. Głównym akcentem spotkania był występ chóru z Parafii Radoszowy księdza Damiana Cebulli. Chór prowadził pan Marek Wiśniewski. Ilość chóru liczyła 37 osób, w tym młodzież grająca kolędy na trąbkach.

Wspaniały występ chóru z kolędami oraz przedstawione niektóre fragmenty poezji Miłosza, księdza Twardowskiego i Eichendorffa wyzwoliły w gościach wiele emocji i wzruszeń.

Nie zabrakło też ciekawostek z życia Parafii Radoszowy i Włodary przedstawionych przez obu księży proboszczów: księdza Damiana Cebulli i i księdza Tadeusza Młota.

Miła i sympatyczna atmosfera przy również pysznym barszczyku i grzybowych paluszkach pozwoliła zacieśnić przyjacielskie stosunki. Bardzo serdecznie dziękujemy chórowi za przybycie i życzymy dużo zdrowia oraz wielu sukcesów.

Dziękujemy także bardzo serdecznie paniom z KGW i PZC oraz młodzieży za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

Występy zespołu: z Parafii Radoszowy

Danuta Rzepska

AD 2014

SPOTKANIE z Janem Pawłem II w Kościele parafialnym we Włodarach

PIELGRZYMKA do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki oraz Kalwarii Zebrzydowskiej

 

PIELGRZYMKA Częstochowa - 2014

W dniu 17 sierpnia, 14 osób z naszej parafii udało się na pielgrzymi szlak do Częstochowy. Rozpiętość wieku pielgrzymów to 10-60 lat. Nieśli oni w sercach różne intencje. Ksiądz Proboszcz poniósł intencje wszystkich pozostałych swoich ,,owieczek”. Modlił się bowiem za mieszkańców Rynarcic i Włodar. Udźwignął! Pewnie kierował się zasadą; ,,Alleluja i do przodu”;

Na wałach Częstochowy pielgrzymi stanęli 23 sierpnia. Nie brakowało wzruszeń. ,,Niejednemu niejedna ‘’ łza kręciła się w oku. Na dobry początek pielgrzymki, w pierwszym jej dniu ugościliśmy grupę pątników podążających z Nysy. Była to tzw. grupa franciszkańska. Czy zaskarbiliśmy sobie tym łaski u naszej Mateczki? Chyba tak, jeśli ugościliśmy z serca. Więcej łask spłynęło na nasze rodziny i całą parafię, gdy nasi reprezentanci stanęli u stóp Królowej Polski.

„O witaj pełna godności
Przez Twego Syna tryumfy,
Przez płomień Ducha Bożego,
Do nieba wzięta, by odtąd
Przy tronie Pana zasiadać
O wielkiej chwały Królowo!”

(z modlitwy różańcowej zamieszczonej w ,,Modlitewniku dla chorych”)

Informację przygotowała: Grażyna Piotrowska

 

Wspomnienie narodzin Najświętszej Maryi Panny łączy się w naszej miejscowości z odpustem parafialnym.

Czym zatem jest odpust?

Najkrócej mówiąc jest on darowaniem kary za grzechy już odpuszczone. W rzeczywistości duchowej grzech pociąga za sobą karę. W sakramencie Pokuty Bóg odpuszcza nam winy i daruje karę wieczną.

Każdy, kto chciał zgłębić tajemnicę odpustów mógł sięgnąć po artykuł ,,Korzystajmy z odpustów” wyłożony na stoliku w przedsionku kościoła. W dniu 7 września wielu parafian skorzystało z tego przywileju(a może szansy!).

Po uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w najjaśniejszym momencie dnia (w samo południe) odbyła się równie uroczysta procesja. Monstrancja z Panem Jezusem otoczona była dużą liczbą wiernych. Uroczystego tonu dodawali również licznie przybyli duszpasterze z innych parafii. Słońce opromieniło ów dzień świąteczny tak, że chciało się wołać:

„Wszystko, co żyje, niech sławi Pana! Alleluja”

Ps. 150,6

 

MINISTRANCKA WYCIECZKA 2014

10 sierpnia tego roku, nasza ,,ministrancka” młodzież pod wodzą księży parafii Jasienica Dolna i Włodary wyruszyła na górską wyprawę do Zakopanego. Jednak, jak donosi parafialna gazetka Jasienicy Dolnej- ,,Posłaniec” młodzież przebywała NAD Zakopanem- w Zębie. Otóż Ząb to wioska, w której mieszkali nasi ministranci wraz z ministrantami z Jasienicy Dolnej, jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce. Doskonale można oglądać z niej Zakopane niczym z lotu ptaka.

* * *

Góra w Biblii jest uprzywilejowanym miejscem spotkania z Bogiem…….Wow!

* * *

Jednakże młodzież nie tylko oglądała Zakopane ,,z góry”. Przeszli oni Doliną Kościeliską, byli pod Wielką Krokwią, pieszo ,,zdobyli” Gubałówkę, a w Zakopanem zwiedzili: Muzeum Tatrzańskie, cmentarz na Pęksowym Brzysku, kościół na Jaszczurówkach-Serca Pana Jezusa. Ponieważ pogoda pokrzyżowała nieco szyki, Dolinę Pięciu Stawów i Kasprowy Wierch, turyści zmuszeni byli odłożyć na kolejną wyprawę.

Z przeświadczeniem, że Zakopane zaprasza ponownie, młodzież po czterech dniach włóczęgi wróciła do swoich domów.

Ciekawostką jest fakt, że wycieczkowicze mieszkali u rodziny Bobików- ciotki Kamila Stocha. Z mistrzem się jednak nie widzieli, ponieważ w tym czasie przebywał poza krajem.

Na wycieczce

 

14 IV AD 2013

TRIDUUM PASCHALNE WE WŁODARACH

30.03. 2013 roku był dla naszej wspólnoty parafialnej dniem szczególnym. W murach naszego parafialnego Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodarach gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Czaję. Proboszcz ksiądz Tadeusz Młot poprosił Biskupa o poprowadzenie i wspólne sprawowanie Liturgii Wielkiej Soboty, przy licznie zgromadzonych parafianach i asyście Służby Liturgicznej. Przedstawiciele naszej Rady Duszpasterskiej podziękowali Pasterzowi Diecezji Opolskiej za przybycie do naszej parafii. Ks Biskup Ordynariusz w słowach skierowanych do Parafian podziękował za dotychczasową postawę i dojrzałość w wierze, życząc obfitości łaski bożych płynących od Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Módlmy się, aby biskupi, prezbiterzy i diakoni byli mężnymi głosicielami Ewangelii aż po krańce ziemi.

Zobacz jak przebiegała uroczystość.

 

NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Historia

Rodowód tych nabożeństw jest znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstał pomysł, aby miesiąc ten poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił taką myśl, był król hiszpański Alfons X. Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej.

 

Miesiąc ofiarowany Maryi

W żadnym innym miesiącu przyroda swoim pięknem nie oddziałuje tak na wyobraźnię człowieka i jego doznania estetyczne. Niepowtarzalna wielobarwność i mnogość kwiatów, dynamizm wylewającej się z każdego zakątka zieleni. Dodatkowo towarzyszy temu różnorodność ptasich śpiewów. I to wszystko, jakby oprawione bardzo często ciepłem słonecznej pogody. Nic więc dziwnego, że taki właśnie miesiąc człowiek w swojej pobożności już dawno temu postanowił ofiarować Matce Boga – Maryi.

W naszej parafii Nabożeństwa Majowe odprawiane są każdego dnia, gdy przedwieczór uspokaja pęd całodziennej bieganiny. Ich główną treść stanowi Litania do Najświętszej Maryi Panny, zwana Loretańską, modlitwa „Pod Twoją obronę” oraz przepiękne w swojej treści i melodyjności pieśni poświęcone Matce Bożej. W Kościele nabożeństwo majowe odprawiane jest z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W tym roku nasz nowy Proboszcz ks. Tadeusz gromadzi również swoich wiernych przy przydrożnych kapliczkach, poświęconych królowej Nieba.

Właściciele posesji, na których znajdują się świątki, przygotowują i dekorują na czas majowy kapliczki, do których udaje się Ksiądz ze Służbą Liturgiczną oraz Mariankami. Parafianie licznie gromadzą się na nabożeństwie, modlą się, śpiewają pieśni do Matki Bożej. Najpierw coś dla ducha, a po nabożeństwie… coś dla ciała. Dla niektórych konsternacja, czy aby Ksiądz znów sobie nie żartuje. Ależ nie, właśnie Ministranci roznoszą już pyszne ciasteczka-delicje i pierniczki. Czy Ksiądz Tadeusz piekł je całą noc?

  

Inf. przygotowała: B.B.

 

10 III AD 2013

Drodzy Parafianie ks. Tadeusza, szanowni mieszkańcy Włodar i Rynarcic!

Znam Waszego nowego Proboszcza już kilkanaście lat. Nie wiem jakim będzie Proboszczem i Administratorem Waszej Parafii, ale wiem, że jest dobrym i wrażliwym człowiekiem, jest kapłanem gorliwym, sumiennym i rozmodlonym. Jest prawdziwie wierzącym chrześcijaninem. Takie składam dziś wobec Was świadectwo i myślę, że niejedna parafia jeszcze Wam pozazdrości takiego duszpasterza” (ks. Damian Cebulla).

Takie oto ciepłe i serdeczne słowa skierował do nas wszystkich ksiądz Damian, który głosił kazanie podczas uroczystego wprowadzenia ks. Tadeusza Młot na urząd Proboszcza Parafii pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodarach.

Przed rozpoczęciem Eucharystii, ks. Dziekan Adam Ciosmak odczytał Dekret z dnia 10.02.2013r. biskupa ordynariusza Diecezji Opolskiej Andrzeja Czai, którym mianował ks. Tadeusza Młot z dniem 10.03.2013r proboszczem naszej parafii z wszystkimi uprawnieniami w zakresie prawa powszechnego i diecezjalnego. Po odczytaniu Dekretu, ks. Dziekan dokonał uroczystego wprowadzenia ks. Tadeusza w obowiązki proboszcza i przekazał mu klucz jako symbol władzy kościelnej. Powierzył mu także dobro duchowe dusz nowej parafii oraz jej stan materialny, a zwłaszcza kościoły we Włodarach i Rynarcicach.

Następnie przedstawiciele Rady Parafialnej przywitali Księdza chlebem i solą, a głos w jej imieniu zabrał Pan Krzysztof Bernacki:

Czcigodny księże Tadeuszu

Jako przedstawiciele Rady Parafialnej w imieniu całej wspólnoty parafialnej, serdecznie Cię witamy w naszej Parafii. Wprowadzenie nowego Księdza Proboszcza dla każdej Parafii jest wydarzeniem szczególnym i bardzo ważnym, jest nowym rozdziałem w jej życiu. Dla nas, po ostatnich doświadczeniach, jest również wydarzeniem pełnym nadziei i oczekiwań. Pamiętamy o przeszłości, ale żyjemy przyszłością.

Zdążyłeś już zauważyć jak duże wyzwania nas czekają. Wyzwania, które będą wymagały wzajemnego zrozumienia, wspólnego działania i wsparcia.

Czcigodny księże Proboszczu

Jest to TWOJA pierwsza Parafia, czyli „pierwsza miłość”. Zdobyte tutaj doświadczenia będą procentowały na długie lata w Twojej posłudze kapłańskiej i zapadną głęboko w pamięci. Niech to będą tylko dobre doświadczenia.

Witając Cię, jako naszego nowego pasterza, zapewniamy, że będziemy Cię wspierać modlitwą, życzliwością, pomocą i pracą, abyś zadania, które zostały Tobie powierzone, wykonywał odważnie i jak najlepiej. Tak jak powiedział nasz Jan Paweł II: „Niech nasza droga będzie wspólna, a nasza modlitwa niech będzie pokorna”.

Ufamy, że pod Twoim przewodnictwem nasza parafia będzie tętnić życiem i promieniować wiarą. Niech Twoja radość, uśmiech i pogoda ducha udzieli się nam wszystkim i będzie lekiem na pojawiające się przeszkody. Prowadź nas w wierze ku zbawieniu.

Życzymy Ci dużo zdrowia, opieki naszych Patronów, pomocy Ducha Świętego, wszelkiej pomyślności, i obfitości łask Bożych. Powierzamy Ci naszą Parafię i Świątynię- „wypłyńmy już razem łowić serca na morzach dusz ludzkich” Szczęść BOŻE

Po tych słowach głos zabrała Służba Liturgiczna życząc Księdzu zdrowia i błogosławieństwa Bożego na nowej drodze pracy duszpasterskiej, wręczając kwiaty i podarunek oraz zapewniła Księdza o swojej pomocy i wiernej służbie Kościołowi i Bogu.

Po wystąpieniach rozpoczęła się Eucharystia, którą uświetnili Księża:

We mszy uczestniczyli Proboszczowie Dekanatu Skoroszyckiego oraz zaprzyjaźnieni Księża, a wśród zaproszonych gości byli również dawni Parafianie z Olesna, Paczkowa i Kłodnicy.

Księdzu Tadeuszowi towarzyszyli również znajomi, krewni- rodzina, sąsiedzi i przyjaciele. Słowem ,,Ludzie dobrej woli”, którzy na swej drodze spotkali ks. Tadeusza. Na mszy świętej zgromadzili się licznie Parafianie z Włodar i Rynarcic, by modlić się do Boga w swojej intencji oraz w intencji nowego Proboszcza aby (…) był Dobrym Pasterzem i nie zapominał o stałej potrzebie odnowy swojego ducha i remoncie dusz powierzonych sobie owiec…(ks. Damian).

Na zakończenie Mszy Św. nowy Proboszcz naszej parafii-ks. Tadeusz podziękował Panu Bogu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości wprowadzenia go do parafii, obecnym księżom, gościom i wszystkim parafianom oraz za przyjęcie Komunii Świętej.

Jednocześnie zaprosił wszystkich zaproszonych gości, Księży oraz Radę Parafialną na poczęstunek, w świetlicy wiejskiej, który przygotowały i obsłużyły (bardzo profesjonalnie) Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Niechaj ten dzień zapadnie nam długo w pamięci i niech otwiera nowy rozdział w życiu naszej całej wspólnoty.

Inf. przygotowała: B.B

Zobacz jak przebiegała uroczystość.

 


W dniu 08.12.2010r, tj w święto Niepokalanego Poczęcia NMP w naszym Kościele Parafialnym, ks proboszcz odprawił mszę św. dziękczynną w intencji Ministrantów i Marianek. Ks Waldemar podziękował licznie przybyłej służbie liturgicznej za dotychczasową służbę przy ołtarzu. Jednocześnie wyraził nadzieję, że to poświęcenie będzie miało pozytywny wpływ na ich dorosłe życie.

Na zakończenie mszy wykonano pamiątkowe zdjęcia.


WIELKI POST

 

Posłaniec - gazetka parafii Narodzenia NMP we Włodarach - Nr 1/2010przeczytaj

 

Za chwilę (do trzech minut) zobaczysz prezentację

 


Nowy biskup ordynariusz opolski!

W piątek 14-08-2009r został ogłoszony przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce nowy biskup ordynariusz w Opolu: ks. Andrzej Czaja

Ks. dr hab. Andrzej Czaja – ur. 12.12.1963 w Oleśnie. Święcenia Kapłańskie przyjął 11.06.1988 r. w Kluczborku z rąk Ks. Bpa Jana Bagińskiego. Studia zakończył pracą magisterską pod kierownictwem ks. bpa A. Nossola na temat: "Pneumatologiczny wymiar chrystologii w polskiej literaturze teologicznej" Po święceniach pracował przez rok jako wikary w parafii św. Józefa w Zabrzu. a następnie został wytypowany na studia specjalistyczne na KUL. ( 1989 – 93), które ukończył obroną pracy doktorskiej w marcu 1994 na temat: „Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena”. Praca była pisana pod kierunkiem O.prof. dra hab.Celestyna Napiórkowskiego OFMConv. Na tej podstawie 01.10.1994 został zatrudniony jako asystent w I-ej Katedrze Teologii Dogmatycznej w KUL-u. Rok później rozpoczął zajęcia z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Teologicznym.


Opolska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W dniu 16.08.2009r w godz. 12.30 – 13.10 po raz kolejny, przez naszą miejscowość przechodziła XXXIII Opolska Piesza Pielgrzymka – strumień Nyski. W pielgrzymce uczestniczą również nasi parafianie, zarówno młodzi jak i w średnim wieku.

      

Piesza pielgrzymka to „swoiste rekolekcje” i wspaniałe przeżycie duchowe w drodze z codzienną Eucharystią. Wzajemna pomoc w przezwyciężaniu własnych słabości, wspólne modlitwy i śpiewy są swoistą próbą charakteru dla uczestników pielgrzymki, którzy poświęcają to dla swoich intencji. Wspólne pielgrzymowanie to również poznanie wielu wspaniałych i wartościowych ludzi, koleżanek, kolegów a nawet przyjaciół.

      

W skład pielgrzymki wchodziło 4 grupy pielgrzymkowe. Najliczniejszą niewątpliwie była „6 żółta”. Nasi mieszkańcy, którzy zgromadzili się na trasie (skrzyżowanie obok Szkoły), zgodnie z prośbą naszego Proboszcza częstowali pielgrzymów napojami chłodzącymi, lodami itp.

            


„Istnieje nie tylko łaska sytości, ale i łaska głodu,
bo ona przywraca nam uczucie wdzięczności za chleb.” Kard. Stefan Wyszyński

24 sierpnia 2008 r. o godz. 12.00 w podzięce za otrzymane plony i dary ziemi, mieszkańcy Włodar oraz zaproszeni goście uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodarach.
Procesyjne wprowadzenie korony żniwnej rozpoczęło obrzędy mszy św. - dziękczynnej. Podczas uroczystej sumy ks. proboszcz w homilii nawiązał i przypomniał o należytym szacunku do ziemi jej uprawy i znaczeniu ludzkiej pracy.
Uroczyste odśpiewanie Te Deum Laudamus było wyrazem wdzięczności parafian za otrzymane łaski i pamięci o Bogu

Galeria zdjęć


Opolska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W dniu 17.08.2008r w godz. 12.30 – 13.10 po raz kolejny, przez naszą miejscowość przechodziła XXXII Opolska Piesza Pielgrzymka – strumień Nyski.
Piesza pielgrzymka to „swoiste rekolekcje” w drodze z codzienną Eucharystią, śpiewami, liturgią godzin w połączeniu z przezwyciężaniem własnych słabości i próbą charakteru.

W skład pielgrzymki wchodziło 5 grup pielgrzymkowych. Najliczniejszą niewątpliwie była „6 żółta”. Nasi mieszkańcy, którzy zgromadzili się na trasie (skrzyżowanie obok Szkoły), zgodnie z prośbą naszego Proboszcza częstowali pielgrzymów napojami chłodzącymi, lodami itp.

pielgrzymka na wysokości kościoła  powitanie pielgrzymkipowitanie pielgrzymki  pielgrzymka opuszcza Włodary

Początek strony

Strona główna